Doprava pro e-shopy má více řešení

Doprava pro e-shopy na WooCommerce. Jak vybrat?

19. 9. 2023 | WooCommerce

Pokud provozujete e-shop na WooCommerce, jistě víte, že doprava je jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují spokojenost a loajalitu zákazníků. Jaká je ta nejvhodnější doprava pro e-shopy? Jaké jsou možnosti, benefity a nevýhody jednotlivých druhů dopravy? A jak využít pluginy pro WooCommerce, které vám usnadní správu a nastavení dopravy?

Doprava pro e-shopy a její možnosti

V zásadě můžeme rozlišit tři základní možnosti dopravy pro e-shopy na WooCommerce:

 • Osobní odběr
 • Kurýrní služba
 • Pošta

Každá z nich má své výhody a nevýhody, které je třeba zvážit při volbě dopravy pro váš e-shop.

Osobní odběr

Osobní odběr je nejjednodušší a nejlevnější možností dopravy pro e-shop. Zákazník si může přijít vyzvednout zboží do vašeho kamenného obchodu, skladu nebo jiného místa, které určíte. Tím ušetříte náklady na balení a přepravu a navíc můžete navázat osobní kontakt se zákazníkem a nabídnout mu další produkty nebo služby.

Osobní odběr má ale i své nevýhody. Ne každý zákazník má čas nebo možnost přijít si pro zboží osobně, a proto je dobré nabízet i jiné možnosti dopravy. Navíc musíte zajistit dostatečnou kapacitu a dostupnost místa odběru, aby nedocházelo ke zbytečným čekacím dobám nebo komplikacím.

Kurýrní služba jako doprava pro e-shopy

Kurýrní služba je rychlá a pohodlná možnost dopravy pro e-shop. Zákazník si může nechat doručit zboží přímo domů nebo do práce. Kurýrní služba také nabízí možnost sledování zásilky, doručení na dobírku nebo výměnu či vrácení zboží.

Kurýrní služba má i své nevýhody. Je to dražší možnost dopravy, kterou musíte zaplatit vy nebo zákazník. Někteří zákazníci také nemají rádi, že musí být doma v určitém čase, aby převzali zásilku, nebo že musí komunikovat s kurýrem. Navíc se může stát, že kurýrní služba poškodí nebo ztratí zásilku, což může vést k reklamacím nebo škodám.

Aby si zákazníci mohli vybrat dopravce a jejich údaje se automaticky zanesly do systému, budete potřebovat plugin, který propojí váš e-shop s kurýrní službou. Můžete si vybrat z našich WooCommerce pluginů pro dopravu těmito dopravci:

 • DPD 
 • GLS 
 • PPL 
 • TOPTRANS 
 • WE|DO 
 • Zásilkovna

DPD

DPD je velká přepravní společnost, která se specializuje na balíkové služby. V Česku má DPD více než 3500 výdejních míst; je součástí mezinárodní skupiny DPDGroup a díky tomu můžete posílat balík do 30 zemí Evropy. 

DPD umí doručovat na adresu, do výdejních míst i boxů. Jejich doménou jsou lehčí zásilky do 20 kg, které obvykle doručují do 72 hodin, ale zvládnou i express doručení do 24 hodin. Pro pravidelné odesílatele má DPD připraveny výhody a lepší cenové podmínky. WooCommerce plugin pro DPD propojí e-shop se systémem DPD a umožní vám jednoduše spravovat doručení zásilky přes WooCommerce.

GLS

Mezinárodní dopravní společnost GLS umí balík doručit po Česku, na Slovensko a do dalších 24 evropských zemí. Můžete si vybrat mezi doručením na adresu, do výdejního místa GLS ParcelShop nebo do boxu. Po České republice a na Slovensko GLS doručuje do 24h, ve většině evropských zemí do 48h.

Podat balík k odeslání můžete na GLS ParcelShopech nebo si objednat vyzvednutí kurýrem. Ve vnitrostátní dopravě GLS přepravuje zásilky do hmotnosti 40kg, mezinárodní zásilky se musí vejít do 31,5kg. S pluginem pro GLS můžete objednávku přímo odeslat do systému GLS nebo ji smazat, vytisknout štítek na balík a objednat vyzvednutí zásilky.

PPL

Pokud chcete odesílat balík z Česka, můžete využít i služeb PPL. Doručuje ve 20 zemích Evropy na adresu, na výdejová místa PPL Parcelshop, i do Parcelboxů. Balík pro doručení službou PPL by měl mít maximálně 31,5kg a maximální hodnotu 5000,-. Předat jej do přepravy můžete prostřednictvím Parcelshopů i Parcelboxů, nebo si objednat svoz řidičem. I u PPL je možná kompletní správa zásilky skrz plugin pro WooCommerce.

TOPTRANS

TOPTRANS je všeuměl, který zvládne rozvézt malé balíky stejně jako několikapaletové zásilky po Česku i Slovensku. Nadrozměrné a nestandardní zásilky až do 6 metrů a 6 tun bez problému doručí do 24 hodin. Řidiči jsou vybaveni technikou pro naložení a složení zásilky. TOPTRANS také nabízí doplňkové zabalení (zafóliování) na svozovém místě a automaticky pojišťuje zásilky do hodnoty 1 000 000,-. Pokud potřebujete přepravit velké věci, je TOPTRANS to pravé pro vás.

WE|DO

Spojením dopravce InTime a Uloženky vznikla česká společnost WE|DO. V současnosti pro ni jezdí více než 300 kurýrů, obsluhuje 1200 výdejních míst WE|DO Point a 1500 výdejních boxů. WE|DO umí doručovat v Česku i celé Evropě.

Zásilky jsou zpoplatněny podle objemu nebo hmotnosti – rozhodující je vyšší hodnota. Pro doručení na adresu je maximální povolená hmotnost 50kg, objem 0,4m³ a nejdelší hrana délky 2m. Pozor si dejte na to, že do výdejních míst a boxů jsou povolené rozměry a váha snížené.

I s dopravcem WE|DO můžete propojit svůj WooCommerce e-shop a na jedno kliknutí vytisknout štítky a odeslat informace o balíku do systému. K tomu slouží plugin pro WE|DO.

Kurýr, pošta nebo osobní odběr? E-shop na WooCemmerce zvládne vše.
Kurýr, pošta nebo osobní odběr? E-shop na WooCommerce s vhodným pluginem zvládne vše.

Zásilkovna

Oblíbená Zásilkovna se zaměřuje především na spolupráci s e-shopy. Známá je hlavně doručením na výdejní místa, kterých má v ČR již 9194. Doručuje též do 3428 Z-BOXů a 98% zásilek doručí do druhého dne. Se Zásilkovnou můžete doručovat po Česku, na Slovensko a do dalších 31 zemí. V zahraničí je Zásilkovna známá pod jménem Packeta.

Maximální velikost zásilky pro přepravu Zásilkovnou jsou: váha max 15kg; maximální délka jedné strany 120cm; maximální součet všech tří stran 150cm.

Aby si  zákazník e-shopu mohl na mapě pohodlně vybrat svoji pobočku, potřebujete WooCommerce plugin pro Zásilkovnu. Kromě výběru pobočky dokáže také automaticky vygenerovat štítek pro zásilku a zanést data do systému Zásilkovny.

Česká pošta

Česká pošta je tradiční možnost dopravy pro e-shop. Zákazník si může nechat poslat zboží na adresu, kterou uvede (služba Balík Do ruky), nebo si ho vyzvednout na poště (Balík Na poštu) nebo v Balíkovně. Pošta je obvykle levnější než kurýrní služba a nabízí širokou síť poboček po celé České republice.

Pošta má ale i své nevýhody. Je to pomalejší možnost dopravy, která může trvat i několik dní. Navíc se může stát, že se zásilka poškodí nebo ztratí, což může vést k reklamacím nebo škodám.

Abyste mohli svůj WooCommerce e-shop propojit s Českou poštou, nabízíme WooCommerce plugin Česká pošta. Díky němu si vaši zákazníci budou moci vybrat, zda chtějí doručit balík až domů, na poštu nebo do Balíkovny.

Slovenská pošta

Umíme to i na Slovensko. Pokud chcete spravovat zásilky přímo z WooCommerce rozhraní, můžete využít  plugin Balík na SK poštu. Zákazníci si mohou nechat zaslat balík na pobočku Slovenské pošty, jakou si sami vyberou.

Jak vybrat dopravu pro e-shop na WooCommerce?

Při výběru dopravy pro e-shop na WooCommerce je třeba zvážit několik faktorů, jako jsou:

 • Typ přepravovaných zásilek
 • Cena, rychlost a spolehlivost dopravy
 • Preference zákazníků

Neexistuje jednoznačná odpověď na to, která doprava pro e-shopy je nejlepší. Záleží na tom, jaké jsou vaše cíle, možnosti a potřeby. Některé e-shopy mohou preferovat osobní odběr, jiné kurýrní službu a další poštovní službu. Důležité je nabízet zákazníkům více možností dopravy, aby si mohli vybrat tu, která jim nejvíce vyhovuje.

Jednotlivé služby se liší v podmínkách pro odesílatele. Je možné, že někteří dopravci budou výhodnější, pokud odesíláte více zásilek, ale pro občasné posílání se nehodí. Důkladně také prozkoumejte omezení týkající se velikosti a váhy zásilek. Možná budete potřebovat dopravce, který umí doručit i nadrozměrné zboží nebo nabídne zpětný odběr balíku od zákazníka při reklamaci. Podívejte se na srovnání do tabulky:

Služba Doručení na adresu Doručení do boxu Doručení na výdejní místo Max váha zásilky Max povolené rozměry zásilky Přeprava palet Nadrozměr. zásilky Dobírka Vrácení balíku
DPD + + + 20kg strana 100cm
obvod 250cm
    + +
GLS + + + 40kg 60x80x200cm
obvod 300cm
  + +  
PPL + + + 31,5kg 100x50x50     + +
TOPTRANS +   + 6t 6m + + + +
WE|DO + + + 50kg strana 200cm
objem 0,4m3
    + +
Zásilkovna + + + 15kg strana 120cm
součet 3 stran 150cm
    +  
Česká pošta + + + 2025kg strana 240cm   + +  
Slovenská pošta     + 30kg strana 200cm
součet 3 stran 300cm
    +  
Tabulka srovnává možnosti dopravy pro e-shopy

Cenu za dopravu zásilek zjistíte přímo u poskytovatelů kurýrních služeb. Ceny dopravy pro e-shopy bývají odlišné než pro běžné občany. Kurýrní služby e-shopům ve většině případů nabízejí ceníky na míru – podle množství a typů zásilek.

Nepodceňujte výběr dopravy pro e-shop

Doprava je jedním z klíčových faktorů pro úspěch vašeho e-shopu. Proto je důležité vybrat tu nejvhodnější pro vaše produkty a nabídnout zákazníkům více variant. Pluginy pro WooCommerce vám usnadní správu a nastavení. Zvážili jste už možnosti dopravy pro váš e-shop na WooCommerce?

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru a získejte slevu 15% na první nákup

Souhlasím se zasíláním newsletterů a přečetl jsem si vše o zpracování osobních údajů.

Další články

WooCommerce 7.6

Právě vyšla WoooCommerce 7.6, obsahuje velké množství změn zaměřených především na vylepšený výkon a rozšířenou podporu Side Editoru ve WooCommerce. Detailní popis novinek najdete v článku: WooCommerce 7.6 na WPlama.cz

pokračovat ve čtení

WooCommerce 7.5.0

Dneš vyšla WooCommerce 7.5.0, která přináší řadu nových bloků a vylepšení pro uživatele. Toto vydání zahrnuje inovace v oblasti knihy příběhů (Story Book) a globálních stylů, jakož i nové bloky jako drobečková navigace obchodu, počet výsledků produktů a řazení...

pokračovat ve čtení

WooCommerce 7.4.1

WooCommerce 7.4.1 je k dispozici ke stažení. Co je nového ve WooCommerce 7.4.1? Tato verze zvýšila aktualizuje WooCommerce Blocks obsaženou ve WooCommerce na 9.4.4. Verze 9.4.4 WooCommerce Blocks opravuje problém, který mohl způsobit chyby u některých rozšíření, pokud...

pokračovat ve čtení

Odebírejte novinky a získejte 15% slevu na první nákup.

Potvrďte přihlášení odkazem v e-mailu.

0
  0
  Košík
  Košík je prázdnýZpět do obchodu
   Použít kupón